گفتگو با سرپرست واحد برنامه ریزی و کنترل تولید شرکت شیمی تکس آریا

حضور شرکت شیمی تکس آریا در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز، پالایش و پتروشیمی
۱۳۹۸-۰۲-۱۵
شفافیت اولویت اصلی مدیریت جدید شستا
۱۳۹۸-۰۲-۳۰
نمایش همه
گفتگو با سرپرست واحد برنامه ریزی و کنترل تولید شرکت شیمی تکس آریا

لطفاً در ابتدا خودتان رامعرفی کنید.

بهنام ایرمی هستم، متولد شهرستان بهبهان و ۳۰ سال سن دارم. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش پدیده های انتقال می باشد و مدت ۷ سال است که در صنعت پتروشیمی مشغول به کار می باشم.

تا قبل از استخدام در شرکت شیمی تکس آریا در کجا مشغول به کار بودید؟

در ابتدا بعنوان مشاور و همکار شرکت ملی نفت چین BGP وCNPC  با شرکت های پتروشیمی فارابی ، امیر کبیر و دانشگاه امیر کبیر فعالیت داشته ام و از زمان راه اندازی شرکت شیمی تکس آریا تاکنون افتخارهمکاری  با این شرکت را دارم.

در کدامیک از واحدهای شرکت شیمی تکس آریا مشغول به کار بودید؟

کار در شرکت را از بدو استخدام در واحد بهره برداری آغازنموده  وسپس در واحدهای R&D ،HSE و مهندسی فرآیند ادامه دادم  و هم اکنون به عنوان سرپرست برنامه ریزی و کنترل تولید در حال فعالیت می باشم.

لطفا از اهمیت و شرح وظایف واحد برنامه ریزی و کنترل تولید بگویید؟

برای کارآمدی و اقتصادی بودن واحد تولیدی یک شرکت ضروری است که سیستم برنامه ریزی تولید و کنترل تولید را ادغام کنند. برنامه ریزی تولید و کنترل تولید بعد از انطباق طراحی محصول و نهایی کردن یک فرآیند تولید دنبال می شود.

برنامه ریزی تولید و کنترل تولید ، می توانند آشکار کننده مشکلات اساسی مانند بهره وری پایین، مدیریت موجودی ناصحیح و بهره برداری نامناسب از منابع باشند.

برنامه ریزی تولید برای برنامه ریزی، ارسال، بازرسی، مدیریت کیفیت، مدیریت موجودی، مدیریت عرضه و مدیریت تجهیزات مورد نیاز است. کنترل تولید اطمینان حاصل می کند که تیم تولید می تواند هدف تولید مورد نیاز را به دست آورد، استفاده بهینه از منابع، مدیریت کیفیت و صرفه جویی در هزینه را به بهترین شکل انجام دهد.  اساساً برنامه ریزی و کنترل تولید یک عنصر ضروری برای موفقیت واحد عملیاتی است.

برنامه ریزی و کنترل تولید چه مزایایی برای شرکت دارد؟

تضمین استفاده بهینه از ظرفیت تولید با برنامه ریزی مناسب دستگاه ها که زمان بیکاری و همچنین استفاده بیش از حد را کاهش می دهد و نیز تضمین می کند که سطح موجودی در تمام مواقع در سطوح مطلوب حفظ شود (نه بیش از نیاز نه کمتر از نیاز).

از دیگر مزایای برنامه ریزی و کنترل تولید این است که  تضمین می کند زمان تولید در سطح مطلوب نگه داشته شده و در نتیجه باعث افزایش زمان مفید می شود و از آنجا که همه ی جنبه های تولید را در نظرمی گیرد، کیفیت محصول نهایی همیشه حفظ می شود.

نحوه همکاری شما با واحدهای دیگر شرکت چگونه است؟

جهت پیشبرد اهداف این واحد نیاز است تا با تمامی واحد های بهره برداری، خدمات فنی بازرگانی خرید، بازرگانی فروش، مالی، انبار، کنترل کیفیت و حراست در ارتباط باشد تا بتواند روند درخواست مواد خام ،ورود مواد ، تولید محصولات، نگهداری و خروج محصولات… رو بصورت لحظه ای پیگیری کند تا رسالت های اصلی خود را محقق نماید.

نقش واحدبرنامه ریزی و کنترل تولید در تصمیم گیری های مدیریت مجموعه چقدر اهمیت دارد؟

یکی از واحد های اصلی جهت پیشبرد اهداف سازمان و برنامه های مدیریت در هر سطح تولید و موارد مرتبط با آن این امور است به همین اساس همواره مورد توجه ویژه مدیریت می باشد.

برنامه ریزی تولید از دو برنامه استراتژیک اساسی و برنامه ریزی فرآیند مراقبت می کند. برنامه ریزی تولید با سه سطح وابسته به زمان متفاوت انجام می شود یعنی برنامه ریزی درازمدت با برنامه ریزی تسهیلات، سرمایه گذاری، برنامه ریزی مکان و غیره؛ برنامه ریزی متوسط با پیش بینی تقاضا و برنامه ریزی ظرفیت و در نهایت برنامه ریزی کوتاه مدت با بهره گیری از عملیات روز به روز می پردازد. برنامه ریزی و کنترل تولید برای رضایت مشتری و موفقیت کلی شرکت ضروری است.

عملکرد واحد کنترل تولید چه مقدار درافزایش تولید شرکت مؤثر می باشد؟

کنترل تولید به دنبال استفاده از انواع مختلف تکنیک های کنترل برای دستیابی به عملکرد مطلوب از سیستم تولید در جهت دستیابی به اهداف برنامه ریزی تولید کلی است. از اهداف کنترل تولید می توان به تنظیم مدیریت موجودی، سازماندهی برنامه های تولید و بهینه سازی استفاده از منابع و فرآیند تولید اشاره کرد.

اطمینان از جریان یکنواخت تمام فرایندهای تولید وصرفه جویی در هزینه های تولید را بهبود می بخشد و همچنین هدر رفتن منابع را کنترل می کند.

شرکت شیمی تکس آریا براساس همین مبنا فعالیت خود را آغاز کرده که از ثمرات آن می توان به دستیابی به تولید حداکثری مطابق با برنامه های تدوین شده ، کاهش توقفات غیر برنامه ریزی شده و کاهش ضایعات تولید در سال های اخیر اشاره نمود.

سخن آخر…

امیدوارم که  در مجموعه شیمی تکس آریا با تکیه توان داخلی و با حفظ شرایط موجود در سایه سیاست های خرد و کلان مدیریت محترم در سال جاری که مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری سال رونق تولید نام گذاری شده است بتوانیم قدم های بزرگی در راستای افزایش تولید و سودآوری شرکت داشته باشیم.

در پایان از حضرتعالی و تمامی همکاران عزیزم در حوزه روابط عمومی که بحق تلاشهای بی وقفه ای در خصوص انعکاس مناسب و به موقع تمامی رخدادهای و دستاورد ها این شرکت داشته اید کمال تشکر را دارم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *